
Kako učinkovito razvijati meke vještine (II dio)?
Način učenja odraslih drugačiji je od učenja djece u školskoj dobi. To je iz jednostavnog razloga što odrasli već posjeduju određena znanja i iskustva te stoga u njihovom pristupu učenju to svakako treba uzeti u obzir. Za odrasle osobe, iskustvo je često najdjelotvorniji učitelj.
Često prvo gledamo na obuku kao na način da izgradimo vještine, ali praktičan razvoj na poslu tj. radnom mjestu daleko je učinkovitiji. Istraživanja i praksa pokazuju da su aktivnosti u stvarnom radnom okruženju znatno učinkovitije od same formalne teorijske nastave. Stoga bi razvojne inicijative trebale biti usmjerene primarno na radno mjesto, a onda dopunski i na klasične oblike obuke.
Model 70:20:10 – ključni koraci iskustvenog učenja u praksi
Model 70:20:10 (prikazan na slici) sugerira da se najviše učenja događa kroz praktičan rad (70%), zatim kroz interakciju s drugima (20%), a 10% kroz formalno obrazovanje. Ova razdioba naglašava važnost iskustva i konteksta.
Ovaj je model među najprihvaćenijim u razvoju kompetencija, a provodi se kroz sljedeće korake:
- Samosvijest i samoevaluacija – identificirajte vlastite snage i područja za razvoj (npr. SWOT analiza).
- Povratna informacija – redovito tražite mišljenje kolega i mentora o svojim interpersonalnim vještinama.
- Edukacije i treninzi – učite kroz strukturirane programe (e-learning, radionice, stručna literatura).
- Mentorstvo i coaching – razvijajte se kroz iskustva i vodstvo iskusnijih kolega.
- Praktična primjena – primjenjujte naučeno u stvarnim radnim situacijama za stvarnu promjenu ponašanja.
Dugoročne koristi razvoja mekih vještina za pojedinca i tvrtku
Razvoj mekih vještina ima dalekosežan utjecaj, ne samo na pojedince, već i na tvrtke. Zaposlenici s razvijenim interpersonalnim vještinama stvaraju bolje timove, jačaju organizacijsku kulturu i doprinose općem uspjehu tvrtke.
Za pojedinca:
- Brže napredovanje i razvoj karijere
- Veće zadovoljstvo poslom
- Poboljšani međuljudski odnosi
Za tvrtku:
- Jača timska dinamika i suradnja
- Veća produktivnost i otpornost
- Bolja prilagodba tržištu i smanjenje konflikata
Zaključak: Meke vještine – ljudski kapital 21. stoljeća
Ulaganje u meke vještine više nije dodatna pogodnost – ono je strateški imperativ. Tehnička znanja postaju zastarjela sve brže, ali sposobnost komuniciranja, prilagodbe i emocionalne inteligencije ostaje trajna prednost.
Ako želite ostati konkurentni i graditi održivu karijeru, redovito ulažite u razvoj svojih mekih vještina – jer budućnost pripada onima koji znaju učiti, rasti i surađivati, a svaka vještina počinje od odluke – da se počne danas.
Zanima vas razvoj mekih vještina?
Pogledajte naš e-learning program u 15 modula – osmišljen za suvremene zaposlenike koji žele učiti kad njima najviše odgovara.